מדוע אנשים משתוקקים לנגן בגיטרה?

 

מדוע אנשים משתוקקים לנגן בגיטרה?

מאת אהבה שמעיה, יזם ומייסד מכללת הכפתור לנגינה בגיטרה

כפי שבטח הבחנת, הגיטרה היא כלי הנגינה הפופולרי ביותר בעולם.

מעריכים שיש למעלה מ 10 מיליון גיטריסטים בעולם כולו.

בגיטרה מנגנים נשים, גברים, בני נוער, ילדים. הגיטרה היא כלי שמשתבח עם הזמן. גם העץ עצמו, אין זה נדיר לפגוש גיטרה בת 30 שנה עם צליל יפהפה שלא היה לה במקור. אך חשוב מזה, הנגן משתבח עם הזמן. נגינה בגיטרה זו מתנה שרק גדלה בכל יום שחולף. היום תנגן דברים שלא ידעת לנגן אתמול. בעולם שבו רוב הדברים נשחקים ונגמרים ומתבלים, המיומנות של נגינה בגיטרה היא יוצאת דופן.

הגיטרה יודעת להיות קלאסית, הגיטרה יודעת להיות פופ והגיטרה יודעת להיות חשמלית ומזרחית ורוק ורוק כבד ומוזיקת מעליות.

ולכן היא מתאימה לבני נוער מורדים באותה המידה שאפשר לראות את אבא מוציא גיטרה ישנה מהארון ומנעים "חורשת האקליפטוס".  תארו לכם, תבלין במטבח שמתאים לכל מאכל?  ניחשתם נכון: מלח! רק שהגיטרה מתאימה גם לקינוחים…

הגיטרה מביאה משהו יותר מצלילים נכון? היא מביאה גם חיבור בין אנשים.

כמה פעמים הייתי עד לסיטואציה הבאה: אדם יושב על חוף הים, מנגן בגיטרה ושר, ומישהו מבקש רשות לשבת ולהאזין, ועוד מישהו, ועוד מישהו…עד שאותו אדם מוקף במעגל של אנשים, שרים יחד אתו או פשוט מקשיבים. בנסיעות לחו"ל אני תמיד לוקח אתי גיטרה (ולאחרונה גיטללה שזו מעין גיטרה קטנה שנכנסת לתרמיל) הגיטרה היא הדרכון האמיתי שלי! זה הדרכון שלי ללב של אנשים חדשים שאני פוגש. שפה בינלאומית.

הזכרתי את השירה. הגיטרה נותנת רשות לשיר. כמה פעמים רצית לשיר בקול אבל התביישת בגלל שהיו אנשים בסביבה? עומדים בתחנת אוטובוס ומחכים לאוטובוס, מה טבעי יותר מלשיר איזה שיר כיפי, או בתור לקופת הכרטיסים בקולנוע…מעטים הם האנשים שמרשים לעצמם להרגיש בנח ולשיר בקול. אבל שמת לב? הגיטרה נותנת את הרשות לשיר. לשיר כשיש גיטרה ביד זה כבר לא מביך, זה אפילו רצוי ומבוקש.

אז הגיטרה מתאימה לכל גיל, לכל סגנון מוזיקלי, לכל רוח ולכל מקצב. היא מחברת אותנו לאנשים חדשים במהירות הבזק, היא מאפשרת לנו לשיר וזו נקודה להרחיב בה. מי ששר, לפחות 30 דקות ברצף, מכיר את ההשפעה המדהימה, המבורכת, המרגשת, הפותחת שיש לשירה על הגוף ועל מצב הרוח. אצלנו במכללת הכפתור ללימוד גיטרה כל שיעור מסתיים במעגל שירה. המורה והתלמידים מנגנים שירים, הגיטרה עוברת מיד ליד, התלמידים בוחרים את השיר הבא, לפעמים עושים דואט ולפעמים סולו, חוששים, מתרגשים, מנסים. ריקוד ושירה מביאים את המודעות שלנו לגוף ולרגש מיד. ומאפשרים איזון וביטוי רגשי מיידי.

התשוקה לנגן גיטרה היא התשוקה להתחבר לאנשים, היא התשוקה להביע את עצמי בעוד דרכים מעבר לתפקידים של בן ובת זוג, הורה, בעל עסק,  שכיר, בן משפחה. זו הקריאה והביטוי שלנו להבעה של אותו ילד שהיינו, של המשחקיות, של החלומות, של התשוקות שלפעמים לא ניתן לשים במילים. לקחת גיטרה ליד זו דרך להביא לידי ביטוי את הערגות הכמוסות שלנו.

מתוך נסיון עם אלפי תלמידים שלימדתי לנגן, כשאני לומד לנגן בגיטרה לא רק יכולת הנגינה שלי, היצירתיות שלי והדמיון שלי יהיו גדולים יותר במרחב הזה, אלא גם הנדיבות שלי לאחרים, החברותיות שלי, הנתינה ושמחת החיים יגדלו. בפועל, זוהי למידה שמביאה את הטוב ביותר שבנו החוצה. אל היומיום.

 

במאמר אחר אספר איך לכל אחד יש את הקוארדינציה, הקצב והשמיעה המוזיקלית הנדרשים לנגן בגיטרה. או כפי שהסלוגן שלנו אומר:  "כל אחד יכול לנגן".

 

 

בברכה,

אהבה שמעיה

לנגן גיטרה ב 6 מפגשים

מכללת הכפתור

 

 

 

כיף לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email

בהרשמה זו הינך מאשר קבלת מסרים שיווקיים במייל, ווטסאפ וסמס ממכללת הכפתור,  ביכולתך להפסיק לקבל מידע בכל רגע.